לקיחת משכנתא – כל מה שצריך לדעת

משכנתא היא למעשה הלוואה. ההבדל בינה לבין הלוואה רגילה היא הסכום שהוא מאוד גבוה ומתחיל במאות אלפים. משכנתא נלקחת לצורך קניית דירה.

כשקונים דירה אין לנו בדרך כלל את כל הכסף וצריך להשלים סכום כסף שיכול להיות ממאות אלפים ועד מיליונים בודדים. את הכסף החסר לוקחים כהלוואה ואפשר לגייס אותה ממקור אחד או מכמה מקורות.

המקור העיקרי לגיוס הכסף הוא בנק משכנתאות.

ההבדל בין הבנקים הוא בעיקר הריבית שהם גובים על המשכנתא. ריבית זה אומר תשלום על ההלוואה והיא באחוזים כחלק מההלוואה.

חשוב לכן לעשות סקר שוק ולראות מהי הריבית שכל בנק דורש ולנסות להתמקח אם צריך. כל שינוי קטן בריבית על המשכנתא יכול לחסוך עשרות אלפי שקלים לאורך זמן.

המשכנתא יכולה להפרס לעשרות שנים של תשלומים וזה יכול להיות גם 25 -30 שנה. כדאי לראות שעומדים בגובה התשלום ולא לקפוץ יותר מידיי. אם התשלום הוא אחוז גבוה מידיי מהכסף הנכנס למשק הבית זה עלול לפגוע ברמת החיים וכדאי לרדת מזה.

כדאי להתייעץ עם יועץ משכנתאות מנוסה לגבי תמהיל המשכנתא ואיפה כדאי לקחת אותה. תמהיל משכנתא הוא שילוב של הלוואות מכמה מקורות.

יש גם מחשבה על האם לקחת משכנתא בריבית שהיא קבועה לאורך כל התקופה או ריבית משתנה שהיום היא נמוכה ועלולה בעתיד לעלות ולייקר את עלות ההלוואה.

ניתן לקחת משכנתא ב2 שיטות שהן לוח סילוקין שבו מחזירים את הקרן והריבית והתשלום יורד כל חודש או לוח שפיצר שבו יורד תשלום חודשי קבוע לאורך כל תקופת ההלוואה.

לפעמים כשיש שינוי של הריבית או של התנאים של לקיחת משכנתא כדאי להתייעץ עם יועץ משכנתאות שיעשה מיחזור למשכנתא וזה אומר החזרת ההלוואה הישנה מיד עם קנס ולקיחת הלוואה חדשה במקומה.

ההלוואה החדשה יכולה להיות בתנאים טובים יותר של תשלום חודשי נמוך יותר או פריסה מחדש ליותר שנים.

לקיחת משכנתא מצריכה ערבונות כמו משכון הדירה וגם ביטוח חיים למי שלוקח משכנתא וגם את זה צריך לקחת